domingo, 22 de enero de 2017

MAGICZNE PUDELKO UWAZNOSCI

                 MAGICZNE PUDEŁKO UWAŻNOŚCI/ SPOKOJU/                                       PEACEFUL BOX/ MINDFUL BOXPeaceful box zawiera różne “magiczne” elementy, narzędzia, które pomogą nam się skoncentrować, wrócić do naszego centrum, uspokoić-ukoic, być uważnym. Można je otworzyć w sytuacjach, kiedy czujemy się zestresowani, napięci, ogarnięci jakąś emocją, która wymaga wiekszej uwagi (złością, smutkiem), kiedy potrzebujemy skupić się i skoncentrować, lub po prostu kiedy chcemy zrobić sobie przerwę w jakiejś aktywności i chwile odpocząć czy wyciszyć się np. przed pójściem spać.. Zawartość pudełka proponuje nam różne aktywności, wśród których możemy wybrać odpowiednią w danym momencie, w zależności od naszego stanu i ochoty.

Pudełko uważności jest stworzone z myślą o dzieciach, używa się go w szkołach (np. na godzinie wychowawczej), można stworzyć je wspólnie z dziećmi na zajęciach jogi (jedno dla calej grupy, i kazdy swoje indywidualne z ulubionymi "narzedziami").Myślę, że jest doskonałym narzędziem również dla zabieganych dorosłych. Świetny przedmiot do spędzania wspólnego rodzinnego czasu. 

Pudełko uważności może być również doskonałym pomysłem na oryginalny własnoręcznie zrobiony prezent. Zawartość pudełka zależy od wyobraźni twórcy, choć są pewne elementy, które mają zwyczaj się powtarzać. Wiele z nich odwołuje się do poznania zmysłowego, przywołując uważność do wrażeń ciała.
Przedstawiam Wam moją dzisiejszą (bo również jest zmienna) wersje, zawartości  Peaceful Box oraz krótką podstawową “instrukcje obsługi” poszczególnych elementów. Jeśli macie własne pomysły, co by jeszcze dorzucić, i chcecie się nimi podzielić, to możecie dodać je w komentarzach..
   Oto 14 skarbów mojego Pudełka uważności:

 1. Pudełko po butach, przykrywkę pomalowałam kredkami, a ścianki wykleiłam ozdobnym papierem.
  2. Butelka spokoju: butelka plastikowa, woda, gliceryna w płynie, purpuryna (o różnych kolorach i kształtach, kupiona “u chińczyka”). 


 Potrząsając butelką, purpuryna w ruchu ogarnia całą przestrzeń, stawiamy butelkę i będąc świadomym naszego oddechu obserwujemy, jak powoli purpuryna osadza się, a woda staje się na powrót przezroczysta. (Jest to metafora naszego wzburzonego umysłu i emocji, skupiając się na oddechu i na wrażeniach w ciele, kiedy umysł iemocje się uspokoją, zaczynamy widzieć rzeczy, takimi jakie są, zasłona znika...)

  
3.Klepsydra
Siadamy naprzeciwko i oddychamy głęboko licząc ile oddechów zmieści się w czasie przesypanym przez klepsydrę (moja ma 3min) (Oddech głęboki, spokojny, wolny, płynny, Im mniej oddechów tym lepiej) 4.Wiatraczek
Głęboki wdech i z wydechem wprawiamy w ruch wiatraczek, wydłużając w ten sposób wydech. 
5.Maskotka Leżymy na plecach z maskotką na brzuchu, z wdechem czujemy jak brzuch unosi maskotkę w górę, a z wydechem opuszcza delikatnie w dół.

6.Pudełeczko od zapałek oklejone ozdobnym papierem, cztery fasolki lub cztery kamyczki , koraliki       (u mnie: migdał w skorupce, kamyk, muszelka, szklany koralik) To medytacja zaczerpnięta od  Thich Nhat Thana “The four pebbles meditation”. 


 • Bierzemy w dłonie każdy kamyk po kolei, na trzy długie oddechy:

  kamyk , który symbolizuje Górę
  trzy wdechy i wydechy, z każdym wdechem i wydechem powtarzamy w myślach:
  wdech jestem jak górą , wydech jestem mocny/stabilny jak góra
  (stabilność,solidność, siła, zaufanie)

  1. kamyk (u mnie migdał), który symbolizuje Kwiat
   wdech: jestem jak kwiat, wydech: czuje świeżość
   (świeżość, piękno, radość, kolory)

   kamyk (u mnie muszelka) która symbolizuje spokojną Wodę
   wdech: jestem spokojną Wodą , wydech: odczuwam łagodność
   (spokój, centrum, odbicie, łagodność, zwierciadło rzeczy takimi, jakie są)

   kamyk (u mnie szklany koralik), który symbolizuje Przestrzeń
   wdech: jestem przestrzenią, wydech:czuje się wolny
   (wolność, lekkość, światło, relaks)

   7. Pudełeczko z koralikami i pudełeczko z formami geometrycznymi do tworzenia mandali.

      


   Mandala z sanskrytu święty krąg, symbolizuje strukturę wszechświata, strukturę harmonijną wokół centrum. Jest metaforą totalności, absolutu, pełni. Układanie mandali koncentruje, rozwija uważność, relaksuje.


    8.Chusta. 
    Osobiście lubię bardzo zatańczyć, wytańczyć np.smutek czy złość, czy niepokój, by po tym uwolnieniu i rozluźnieniu ciała, dopiero usiąść i zagłębić się w oddechu. Chusta jest dobrą towarzyszką, którą zawsze można do tańca zaprosić. 
    (Mozna nia rowniez przewiazac oczy, by przez chwile tanczyc w ciemnosci lub by doswiadczyc chocby tekstur przedmiotow z pudelka spokoju).

    9.Misa tybetańska (lub dzwoneczek lub metalofon)
    Uderzamy w misę i po prostu czujemy wibracje dźwięku i uważnie słuchamy jak powoli zanika. Możemy uderzyć w misę czy zadzwonic dzwoneczkiem za każdym razem kiedy czujemy potrzebę wyciszenia umysłu lub przypomnienia sobie o  konieczności bycia uważnym.


    10.Piłeczka i piórko.  
    Służy do masażu całego ciała, ruchem okrężnym, sprawia, że wracamy do odczuć ciała. Piórkiem możemy połaskotać się w twarz, dłonie, stopy, również przywołując uwagę do ciała. Relaksuje.
    11.Kalejdoskop
    Ja wybrałam taki, przez który widać otoczenie czyli nie-zamknięty. Można przez niego uważnie popatrzeć wokół nabierając odmiennej perspektywy.
    (Można kalejdoskop również zrobić samemu, ja kiedyś robiłam: z tuby tekturowej, o którą poprosiłam w sklepie z materiałami, na te tuby nawijają materiały, w środek trzy długie lusterka wycięte z arkuszy luster-nieszklanych, ułożone w trójkąt, ozdabiamy tubę z zewnątrz i gotowe).

    12.Naturalne olejki eteryczne.
    Kropla na nadgarstek i kilka glebokich oddechow skupiajac sie zupelnie na zapachu albo kilka kropel rozpuszczamy w wodzie. (U mnie:lawendowy i lotosowy).

    13.Karty z pozycjami jogi.
    Np. Losujemy 4, 5 kart i ukladamy z nich sekwencje, ktora wykonujemy trzy razy.


          
   14.Muszla.
   Do wsluchania sie w echo szumu morza.
   Mozna rowniez oddychajac gleboko wizualizowac, ze powietrze jest jak fala morska, ktora wypelnia cialo od brzucha poprzez zebra az wypelni cala klatke piersiowa, az do obojczykow, po czym jak fala morska opada, odplywa...zabierajac ze soba napiecia i stres, a zostawiajac spokoj i swiezosc.   
   Tutaj konczy sie moja lista na dzisiaj. Mam nadzieje, ze Was zainspiruje. 

                                                                     

   No hay comentarios:

   Publicar un comentario