martes, 14 de febrero de 2017

Cztery filary Miłości.

Cztery filary/aspekty Miłości.Według buddyzmu istnieją cztery elementy prawdziwej miłości:

MAITRI – bezwarunkowa dobroć, dobra wola. Nieuwarunkowana dobroć jest nie tylko pragnieniem uczynienia kogoś szczęśliwym, daniem radości tym, których kochamy, ale jest również zdolnością ofiarowania radości i szczęścia osobie, którą kochasz, bo często mimo że twoją intencją jest kochać, możesz  sprawiać , że ktoś cierpi.
Aby naprawdę kochać musisz nie przestawać “się uczyć”; aby dać radość osobie, którą kochasz, musisz ją głęboko obserwować , bo jeśli jej nie zrozumiesz, nie będziesz mógł  kochać. Zrozumienie jest esencją miłości. Bez zrozumienia miłość nie może zaistnieć . Zrozumienie jest owocem głębokiej, uważnej obserwacji.

KARUNA – współczucie. Ta jakość jest nie tylko pragnieniem zmniejszenia cierpienia drugiej osoby, ale również zdolnością uczynienia tego. Aby dobrze zrozumieć  cierpienia danej osoby i pomóc jej w przemianie, musisz praktykować głęboką obserwacje. Podstawą tej praktyki jest poznanie i zrozumienie. Praktyka zrozumienia to praktyka medytacji. Medytować to obserwować dogłębnie esencje rzeczy i zjawisk.

MUDITA
Odczuwanie radości jest niezbędnym elementem prawdziwej miłości. Jeśli  cierpisz i płaczesz przez cały czas, to nie jest to miłość.

UPEKSHA – wolność, równowaga/bezstronność
W prawdziwej miłości osiągasz  wolność. Masz wystarczająco dużo  przestrzeni w sercu i w życiu, i dajesz przestrzeń osobie, którą kochasz.

W kontekście buddyzmu miłość to przede wszystkim sztuka bycia obecnym. Sztuka ta wymaga treningu i praktyki. Jeśli nie jesteś obecny, jak możesz kochać ? Najlepszy prezent, jaki możesz zaoferować  osobie którą kochasz to twoja pełna obecność. Prawdziwa obecność dla ciebie samego, dla osób, które kochasz, dla życia.
Thich Nhat Than proponuje nam prostą praktykę świadomego oddechu: Robiąc wdech, jestem świadoma wdechu, robiąc wydech jestem świadoma wydechu. Oddech jest mostem pomiędzy ciałem  i umysłem. Świadomy  oddech w stanie koncentracji, sprawia że ciało i umysł się harmonizują i zbliżamy się  do jakości Obecności . Najlepszy prezent dla osoby, którą kochasz: Kochanie jestem tu obecny dla Ciebie.
(w oparciu o ksiazke Thich Nhat Thana “El verdadero Amor. Practicas para renovar el corazón “Prawdziwa Milosc. Praktyki na odnowienie serca”).

Wszystko zaczyna się jednak od nas samych, nasze relacje zewnętrzne są zwierciadłem relacji z samym sobą.
By być w pełni obecnym dla kogoś, najpierw trzeba być obecnym dla siebie samego i w sobie samym. By zrozumieć innego, najpierw trzeba pracować nad zrozumieniem samego siebie. By czynić dobro dla innych, najpierw trzeba być dobrym dla siebie samego. By zmniejszyć czyjeś cierpienie, najpierw trzeba odkryć się szczęśliwym. By dać komuś wolność, przestrzeń, najpierw trzeba samemu odczuwac przestrzen, rozwinąć skrzydła na bezkresnym niebie.
Dlatego w tym dniu życzę nam wszystkim zakochania się w sobie samym, tego “dobrego” zakochania, pełnego zrozumienia, szacunku, radości, dobroci, przestrzeni, obecności, gdyż to właśnie ta relacja z samym sobą odbija się na wszystkich naszych relacjach.


No hay comentarios:

Publicar un comentario