domingo, 29 de octubre de 2017

Wprowadzenie do medytacji.

Zacznij medytować a wiele rzeczy rozwinie się w Tobie: cisza, spokój, ukojenie, szczęście, wrażliwość. I to, co narodzi się z Twojej medytacji, wcielaj w życie. Dziel się tym, bo wszystko czym się dzielimy, wzrasta.  Osho


Medytacja dzieje się, po prostu zdarza się, my stwarzamy dla niej przestrzeń. Mówimy, że "siadamy do medytacji", siadamy, by praktykowac uważność, wyciszyć się, obserwować wrażenia ciała, umysłu, emocje, odczuwać oddech, poczuć siebie, skupić się na odczuwaniu bycia. Ćwiczymy koncentrację, zdolność skupienia umysłu, kierowania nim według naszej woli. Wszystkie techniki uważności, koncentracji to tylko narzędzia przygotowujące fundament do medytacji. Medytacja to niewypowiedziany cudowny kwiat, który rodzi się pewnego dnia z naszej regularnej praktyki, to doświadczenie, którego chciałoby się, by każdy byt mógł doświadczyć, by poczuć tę świeżość, jasność, puls własny zsynchronizowany z pulsem wszechświata...Każde słowo to za mało i za dużo wobec tego doświadczenia. Jednak siadajmy bez oczekiwań, codziennie, zacznij od 5-10 minut. Siadajmy otwarci na wszystko, co przychodzi, czujni, ale zrelaksowani, uważni, odczuwając, z akceptacją, obserwując, zanurzając się w oceanie bytu. Perła znaleziona w oceanie jest darem natury. Jak mówił Yogananda medytacja jest jak perła. Niektórzy z nas odkrywają perłę po jednym lub kilku zanurzeniach, inni po tysiącu....Jednak każde zanurzenie samo w sobie jest już skarbem, podarunkiem jaki sprawiamy sami sobie. Owocuje w  naszym codziennym życiu, które wzrasta w świadomość, staje się pełniejsze, uczy nas kontemplacji każdej chwili, zarządzania naszą energią i emocjami. Medytacja (nieustanna praktyka, siadanie do medytacji) rozwija w nas świadomość tego, że to nasza wewnętrzna postawa determinuje nasze samopoczucie, mamy wybór, jak kształtujemy nasze życie.


Co pomoże nam medytować:

KOMUNIKACJA z naszym ciałem, ZAMIESZKIWANIE naszego ciała, rozluźnienie napięcia stawów i mięśni, relaksacja.

ODDECH tzw. brzuszny, spokojny, czujemy jak z wdechem brzuch łagodnie unosi się (przepona opada w dół, co sprawia że brzuch lekko się unosi), a z wydechem opada

KONCENTRACJA (wiele technik: na oddechu, na nozdrzach, w jednym punkcie, na dźwięku, na mantrze, na wrażeniach ciała.....)

Prawidłowa POSTAWA ciała, naturalna WERTYKALNOŚĆ kręgosłupa. (bez forsowania, jeśli trudno z jakichś przyczyn Ci wytrzymać dłuższą chwilę w pozycji siedzącej na podłodze, możesz również usiąść na krześle).

Odpowiednie MIEJSCE, przestrzeń stworzona do medytacji, medytacyjny kącik (poduszka do medytacji, kamień, kwiat, mandala, zdjęcie mistrza, płomień świecy, coś, co nas inspiruje i przypomina o esencji)

REGULARNOŚĆ (codziennie, w miarę możliwości o tej samej porze)


DLACZEGO WARTO MEDYTOWAĆ?
Niektóre z korzyści medytacji:

Na poziomie psychicznym:

*wprawia fale mózgowe w stan alfa, w którym następują procesy zdrowienia i regeneracji
*zmniejsza niepokój
*zwiększa stabilność emocjonalną
*daje spokój i jasność umysłu
*rozwija kreatywność
*pomaga być tu i teraz obecnym 

Na poziomie fizycznym:

*reguluje ciśnienie krwi
*uśmieża bóle głowy, mięśni, stawów, zmniejsza napięcie
*wzmacnia system immunologiczny
*pomaga w bezsenności, sprawia, że śpimy lepiej, odpoczywając naprawdę i regenerując siły
*zwiększa produkcję serotoniny, hormonu wpływającego na dobre samopoczucie, poczucie    zadowolenia, zmniejsza poziom stresu
*ciało staje się generatorem, generuje źródło wewnętrznej energii

Ponadto:
*pozwala doświadczyć stanu harmonii, równowagi
*rozwija świadomość kosmiczną, zmienia wibrację naszych komórek ciała, które stają się świadome swego potencjału, jesteśmy odzwierciedleniem kosmosu, kiedy odczuwamy świat jako część nas, możemy doświadczyć wibracji miłości, czystej afirmacji życia.

Krótki filmik z ostatniego spotkania z medytacją (Yogasun w Pruszczu Gdańskim):No hay comentarios:

Publicar un comentario